Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Açılır

Gündelik hayatımızda sürekli alışveriş halindeyiz. Örneğin; yakın bir arkadaşımız sohbet ederken yaptığımız fikir alış verişi, marketten yaptığımız alışveriş, kredi kartlarımızı kullanarak internetten yaptığımız alışverişler… Yani daha bu konuya birçok örnek verebiliriz. Tabi içlerinde en kolay ödeme yöntemi kredi kartları ile yapılan ödemelerdir.

Kredi kartlarının müşterilerine sağladıkları pek çok promosyon ve avantajlar sayesinde kartlar her geçen gün daha fazla rağbet görmektedir. Kredi kartları özellikle nakit para taşımayı sevmeyen kişiler ve her an değişen taksit ve oranlarda ödeme yapan bireyler tarafından kullanılmaktadır.

Kredi kartları yukarıda söylediğim özellikler sayesinde nakit para kullanımının da önüne büyük ölçüde geçmiştir. Ama kredi kartlarında şöyle kötü bir özellik söz konusu oluyor. İnsanlar bazı zamanlar bütçelerinden çok açılıyorlar.

Ellerinde de para kalmadığı zaman kartın borcunu ödeyememesi sonucu kredi kartları kapanıyor veya bloke ediliyor. Borcu ödenmediğinde dolayı kapanan kredi kartı blokesinin dışında kartın düşüp kaybolması veya çalınması gibi durumlarda bu kart kullanıcının istediği ile bloke ediliyor. Her iki şartta da kart kapatılır fakat iki kapanma şekli arasında büyük farklılıklar söz konusudur.

Öncelikle Kredi kartı blokesi nasıl ve ne zaman açılır konusundan bahsetmek istiyorum daha sonra diğer durumu anlatırım. Kullanıcının bloke olan kartının yeniden aktif olup, kullanıma açılması için kartın borcunun tamamen ödenmesi gerekmektedir.

Bazı bankalarda açılma süresi bir günü bulurken, bazı bankalarda ise bu süre yarım saate kadar düşmektedir. Peki çalıntı ve kayıp durumlarında kredi kartı blokesi nasıl ve ne zaman açılır derseniz onu da kısa bir şekilde açıklamak istiyorum. Kart yukarıda da söylediğim gibi kullanıcının kendi isteği tarafından bloke olduğunu söylemiştim. İşte bu bloke olan kredi kartını tekrar açılması mümkün değildir. Bunun yerine tek şans ise kartın bankadan tekrar istenmesidir.

Related Posts